Evropska komisija preduzima pravni postupak protiv Mađarske na Evropskom sudu pravde zbog anti-LGBTI+ zakona u Mađarskoj
Mađarska i EU godinama su u sukobu oko šireg pitanja vladavine prava. Ovo se pojačalo 2021. godine kada je Mađarska usvojila novi zakon o zabrani prikazivanja ili promocije LGBTI+ materijala maloletnicima. Predsednica Komisije Ursula fon der Lajen nazvala je to „sramotom“ koja je „protiv svih osnovnih vrednosti Evropske unije“.
Mađarsko ograničenje pristupa mladima LGBTI+ temama je deo šireg „Zakona protiv pedofilije“, koji je prvobitno bio fokusiran na strože kazne za zlostavljanje dece.Međutim, mađarski parlament je u junu prošle godine usvojio zakon sa daljim amandmanima, uključujući zabranu seksualnog obrazovanja i medijskih sadržaja na LGBTQ+ teme. Zakon zabranjuje „prikazivanje ili promociju“ kvir sadržaja u obrazovnom materijalu ili TV emisijama za osobe mlađe od 18 godina.
Ukupno 15 zemalja Evropske unije pridružilo se sudskom sporu protiv mađarskog zakona o zaštiti dece, koji je široko kritikovan kao anti-LGBTI+. Belgija, Luksemburg, Holandija, Portugal, Austrija, Irska, Danska, Malta, Španija, Švedska, Finska, Slovenija, Francuska, Nemačka i Grčka, zajedno sa Evropskim parlamentom, nastupiće kao treće strane u tužbi koju je prošle godine podnela Evropska komisija. U poslednjoj deceniji, svedočimo porastu upotrebe homofobije za sticanje političkih poena. Primeri uključuju demonstracije “La Manif Pour Tous" protiv istopolnih brakova u Francuskoj i hrvatski referendum da se brak ustavno definiše kao isključivo heteroseksualna zajednica. Mađarski zakon je takođe inspirisao druge zemlje, poput Rumunije, da pokušaju da zabrane takozvanu “kvir propagandu.”