Zakon o istopolnim zajednicama je (ne)ustavan
Argument koji homofobi i transfobi često koriste protiv usvajanja Zakona o istopolnim zajednicama je taj da je zakon ''neustavan'', uzevši u obzir da Ustav Republike Srbije definiše brak kao ''zajednicu između muškarca i žene''. Čak je i Aleksandar Vučić izjavio da ga neće potpisati, navodeći da je ''dužan da čuva srpski Ustav''. Međutim, koliko je zapravo tačno da je Zakon o istopolnim zajednicama neustavan?
Zakon o istopolnim zajednicama uređuje baš ono što mu i ime kaže - istopolne zajednice. On ne definiše istopolni odnos kao brak, ali omogućava onima koji su u istopolnim zajednicama da uživaju ista prava kao i heteroseksualni parovi u braku. Tako neke države imaju regulisane istopolne zajednice, poput Crne Gore, dok su druge i punopravno izjednačile takve zajednice sa ustavnom definicijom braka, poput Slovenije.
Dodatno, Ustav Republike Srbije u delu o ljudskim i manjinskim pravima garantuje jednakost svih građana pred zakonom (Član 21). Takođe, zabranjuje se svaka diskriminacija po bilo kom osnovu. Samim tim, Zakon o istopolnim zajednicama se zasniva na ustavnom principu jednakosti i nediskriminacije, omogućavajući istopolnim parovima prava i slobode kao i heteroseksualnim.
Republika Srbija je i članica Saveta Evrope i potpisnica Evropske konvencije o ljudskim pravima, koja u članu 8 garantuje pravo na poštovanje privatnog i porodičnog života, uključujući regulisanje statusa istopolnih parova. Na taj način, usvajanje Zakona o istopolnim zajednicama predstavlha međunarodnu obavezu Republike Srbije prema Savetu Evrope.
2024. godina je. Koliko još da čekamo?